V tomto pokračovaní článku o syntetických materiáloch sa dozviete o ďalších druhoch umelo vyrábaných tkanín. Zameriame sa hlavne na vlastnosti, výhody a použitie týchto textilných materiálov, ktoré už pomerne dlhšiu dobu zostávajú veľmi populárnou skupinou tkanín na trhu. Ich využitie v odevnom priemysle je naozaj široké a v nasledujúcich odstavcoch zistíte, prečo je to tak.
Polyamid
Názov polyamid v skutočnosti označuje celú skupinu extrémne odolných syntetických materiálov s veľmi podobnými vlastnosťami. Tieto materiály, na textíliách označované skratkou PA sa stali jednými z hlavných syntetických tkanín využívaných v textilnom priemysle. Prvý krát boli laboratórne vyrobené v roku 1939 zložitou chemickou reakciou z ropy. Od tohto roku sa začala produkcia polyamidov každým rokom rozširovať.
Tak obľúbeným sa tento materiál stal práve kvôli jeho excelentným vlastnostiam. Medzi tie najhlavnejšie patrí jeho nízka váha, vysoká odolnosť voči fyzickému poškodeniu, skvelá elasticita, ale najmä jeho minimálna údržba – polyamidové vlákna sa veľmi ľahko perú aj sušia a zároveň nestrácajú na kvalite. Polyamid je okrem toho aj odolný voči UV žiareniu a chemikáliám a niektoré druhy sú extrémne odolné aj voči vysokým teplotám.
Naopak, jeho menšou nevýhodou je produkcia statickej elektriny a taktiež nepríjemný chladivý pocit na koži. Jeho využitie v priemysle je pestré. Najviac polyamidu sa používa na produkciu športového oblečenia a doplnkov, ale veľké množstvá sa spotrebúvajú taktiež na výrobu technických textílií vyžadujúcich vysokú odolnosť, ako sú laná, siete alebo dopravné pásy.
Akryl
Akryl je taktiež súhrnné označenie pre viacero druhov syntetických vlákien. Prvý krát sa tento materiál vyprodukoval v roku 1941 a mal slúžiť ako náhrada drahej a málo dostupnej vlny. V súčasnosti sa akrylové vlákna vyrábajú komplikovaným procesom polymerizácie. Práve jeho vlastnosti podobné prírodnej vlne mu zaistili vysokú mieru popularity.
Vlastnosti akrylu sú naozaj až priveľmi podobné vlne. Ide o veľmi ľahký materiál, ktorý je však zároveň príjemný na dotyk a ľahko sa udržiava v dobrom stave. Odoláva aj veľkému množstvu praní a jeho vlastnosti sa časom len tak ľahko neznížia. Jeho obrovskou výhodou je skvelá schopnosť udržiavať farbu a taktiež to, že je na rozdiel od vlny hypoalergénny.
Jeho nevýhodou je nízka pevnosť, takže sa pomerne ľahko roztrhá alebo poškodí. Navyše, na niektorých lacnejších druhoch akrylu sa môžu časom vytvoriť hrčky. Napriek tomu však zostáva akryl široko využívaným materiálom, pričom najväčšia časť produkcie ide na výrobu textilných doplnkov ako sú šály, rukavice, čiapky alebo svetre.
Rayon
Rayon patrí medzi takzvané polosyntetické materiály kvôli tomu, že je vyrábaný z prírodne sa vyskytujúcich polymérov, najčastejšie z celulózy pochádzajúcej z dreva. Tento materiál nie je tak známy a rozšírený ako ostatné syntetické materiály, jeho využitie je kvôli jeho vlastnostiam stále dosť široké.
Rayon má niektoré vlastnosti veľmi podobné prírodným materiálom ako bavlna alebo vlna. Ide najmä o príjemný pocit pri kontakte s pokožkou a pohodlnosť pri nosení. Taktiež je veľmi mäkký, jemný, pri dotyku s pokožkou pôsobí chladivo a navyše sa veľmi ľahko farbí, pričom jeho farebnosť nebledne ani po mnohých praniach.
Napriek mnohým pozitívam má rayon viaceré nedostatky. Jeho odolnosť a pevnosť je dosť nízka a najmä ak navlhne, má tendenciu strácať na kvalite. Taktiež je jedným z najmenej elastických textilných vlákien a širšiemu využitiu zabraňuje aj jeho neschopnosť udržiavať telesné teplo. Kvôli týmto vlastnostiam sa však hodí najmä na výrobu oblečenia a textilných doplnkov do horúceho a suchého podnebia.