Blog

Prečo je vhodné pracovné oblečenie tak dôležité

Veľa ľudí si pod pojmom pracovné oblečenie automaticky predstaví montérky alebo károvanú košeľu, typické pre robotníkov, údržbárov alebo elektrikárov. Pracovné oblečenie však zahŕňa veľmi široké spektrum rôzneho oblečenia, určeného pre najrôznejšie povolania. Málokto si plne uvedomuje ich dôležitosť a nevyhnutnosť pre optimálny pracovný výkon zamestnancov a tým pádom aj ich vplyv na fungovanie a prosperitu samotného podniku.

Pracovné oblečenie sa práve preto stalo pre niektoré povolania priam nevyhnutným. Kto by si predstavil napríklad doktora bez typického bieleho plášťa alebo finančného poradcu bez obleku? V dnešnej dobe však platí, že už takmer každé povolanie má vyhradený určitý typ zodpovedajúceho pracovného oblečenia. Správne vybraté pracovné oblečenie s kvalitnou potlačou totiž zabezpečuje celý rad väčších aj menších výhod, ktoré ocení nielen zamestnávateľ, ale aj zamestnanci.

Vzhľad a funkčnosť pracovného oblečenia

Vzhľad pracovného oblečenia je samozrejme najdôležitejší parameter. Hoci by ste si mysleli, že niektoré povolania si nemusia až tak veľmi zakladať na vzhľade používaného oblečenia, výzor je pre absolútnu väčšinu ľudí rozhodujúci pri vytváraní prvotného dojmu. A práve podľa tohto prvého dojmu z človeka sa často krát odvíja celkový a dlhodobý dojem, čo môže mať výrazný vplyv na množstvo zákazníkov.

monterky-pre-maliarovĽudské myslenie je jednoducho nastavené tak, aby primárne hodnotilo osoby na základne ich vzhľadu. Tento fakt sa v súčasnosti snažia zamestnávatelia využiť naplno. Ak na pohľad vyzerá váš zamestnanec upravene a má správne pracovné oblečenie, napríklad s logom firmy, môžete si byť istý, že robí firme výbornú reklamu a zároveň vyzerá profesionálne, čo pôsobí veľmi pozitívne na zákazníkov. Navyše, vhodné pracovné oblečenie pôsobí dobre aj na samotného zamestnanca, ktorý sa vidí ako viac atraktívny a pôsobí sebavedomejšie a príjemnejšie pri komunikácii so zákazníkmi.

Funkčnosť a pohodlnosť pracovného oblečenia sú taktiež nevyhnutné vlastnosti, ktorým treba venovať zvýšenú pozornosť. Práve tieto dve vlastnosti oblečenia sú kľúčové pre efektivitu práce. Funkčnosť pracovného oblečenia samozrejme záleží od požiadaviek konkrétnej pracovnej pozície. V pohodlnom oblečení sa zamestnanci jednoducho cítia príjemne a môžu sa naplno venovať tomu, čo je v práci potrebné.

Vplyv na zamestnancov, ale aj zákazníkov

Pracovné oblečenie poskytuje aj celý rad priaznivých psychologických efektov, či už medzi zamestnancami alebo pred zákazníkmi. Jedným z preskúmaných efektov vhodného pracovného oblečenia je vytváranie súdržnosti v pracovnom kolektíve. Zamestnanci, ktorí nosia rovnaké oblečenie, medzi sebou prejavujú väčšiu mieru dôvery a jednoty, čo je v podniku inak pomerne ťažko dosiahnuteľné.

Ďalším plusom je, že rovnaký pracovný odev vytvára medzi zamestnancami pocit rovnosti, bez ohľadu na ich materiálnu situáciu. Práve tento pozitívny jav využívajú vyspelé štáty napríklad v podobe jednotných školských uniforiem, čo sa odráža na zlepšení vzťahov a zníženiu počtu konfliktov medzi študentmi. Presne rovnaký princíp v zásade platí aj v prípade firemných zamestnancov.

Malou, ale podstatnou výhodou pracovného oblečenia je aj pozitívny efekt na psychiku zamestnanca. Obdržanie peknej pracovnej uniformy s firemným logom môže na zamestnanca príjemne zapôsobiť a môže byť pokladané za prejav určitej hodnosti alebo úcty vo firme. Okrem toho, zamestnanec stratí nepríjemnú povinnosť neustáleho výberu vhodného oblečenia do práce a zároveň môže ušetriť peniaze za nákup takéhoto oblečenia. A aj táto skutočnosť sa pozitívne odráža na spokojnosti, výkonnosti a pracovnej morálke vášho zamestnanca.

Ak máte záujem o široký výber kvalitného a štýlového pracovného oblečenia s potlačou pre vašu firmu, neváhajte nás kontaktovať. Radi vám pomôžeme a poradíme s výberom.

Prečo použiť na propagáciu značky kvalitné tričká?
Pripravte vašich zamestnancov na zimu
akcia
API není nastaveno