Blog

Syntetické materiály a ich vlastnosti – polyester, nylon a elastan

Pri výrobe oblečenia a textilných doplnkov je možné použiť veľmi širokú škálu materiálov. Asi najznámejšie sú prírodné materiály ako bavlna, vlna alebo bambusové vlákna. Samozrejme, tak obľúbenými sa tieto materiály nestali bezdôvodne.

Avšak, dá sa povedať, že svoje miesto na trhu si čoraz viac zaberajú najrôznejšie syntetické materiály. V tomto článku sa dozviete, aké sú najvhodnejšie alternatívy k prírodným vláknam a aké majú oproti nim výhody a nevýhody.

Polyester

Materiál so 100 % obsahom polyesteru

Názov polyester je súhrnné označenie pre pomerne veľké množstvo rôznych syntetických polymérových vlákien. Najčastejšie sa jedná o polyetyléntereftalát, označovaný ako PET. Áno, ide o presne ten istý materiál, aký sa používa na výrobu umelohmotných fliaš. V textilnom priemysle je však polyester nesmierne obľúbeným materiálom, pretože proti klasickým prírodným materiálom má značné výhody.

Polyester je odolný a pružný, veľmi rýchlo schne a ani pri silnej záťaži sa nekrčí a inak nedeformuje. Je odolný voči slnečnému žiareniu a aj pri častom praní si zachováva svoje kvality. Jeho obrovskou výhodou je aj to, že je recyklovateľný. Navyše, jeho výroba je dostatočne lacná na to, aby bol veľmi ľahko dostupný.

Práve kvôli týmto vlastnostiam je polyester je používaný na výrobu najmä rôzneho športového oblečenia. Nevýhodou polyesteru je jeho slabšia schopnosť vsakovať pot a taktiež neprepúšťa tak dobre vzduch ako prírodné materiály. Taktiež je oproti prírodným materiálom menej pohodlný na nosenie.

Nylon

Pod pojmom nylon sa skrýva celá skupina syntetických polymérov, ktoré sa stali nesmierne obľúbenými nielen v textilnom priemysle. V podstate išlo o prvý vyrobené syntetické vlákno a za krátku dobu sa stalo populárnym a rozšíreným.

Hlavnou prednosťou nylonu je vysoká odolnosť. Je naozaj ťažké ho poškodiť, pretože má extrémnu pevnosť a len ťažko sa roztrhne. Navyše, tento syntetický materiál je veľmi ľahký a príjemný na dotyk, čo z neho spolu s ostatnými vlastnosťami robí skvelý materiál na výrobu rôzneho oblečenia a doplnkov, najčastejšie športového charakteru.

Na druhú stranu, nylon nie je odolný voči vlhkosti, ktorá mu postupom času uberá na kvalite. Taktiež je náchylný na blednutie farieb, hlavne pri pôsobení UV žiarenia. Nylonové vlákna sú taktiež notoricky známe kvôli ich schopnosti produkovať statický náboj.

Elastan

Elastan, inak nazývaný aj spandex je syntetické vlákno, známe kvôli jeho schopnosti roztiahnuť sa. Ide o takzvaný kopolymér, vyrábaný pomerne zložitou cestou. Jeho využitie je naozaj široké a to práve kvôli jeho výborným vlastnostiam.

Hlavnou výhodou elastanu, ako jeho názov napovedá, je jeho nesmierna flexibilita a pevnosť. Toto syntetické vlákno sa dokáže bez poškodenia opakovane naťahovať až na 5-násobok svojej dĺžky. Navyše, elastan je veľmi ľahký, nekrčí sa a je veľmi príjemný na dotyk.

Využíva sa hlavne na výrobu špeciálnych športových odevov, ktoré si vyžadujú veľkú flexibilitu a odolnosť, napríklad cyklistické alebo lyžiarske dresy. Pre módne účely sa elastan navyše častokrát používa spolu s bavlnou, čím sa výsledná textília veľmi príjemná na nosenie.

Materiál na každú príležitosť

našej ponuke nájdete množstvo výrobkov práve zo spomínaných syntetických materiálov, ktoré oproti prírodným materiálom poskytujú nepochybne viaceré výhody. Pri výbere materiálu na váš textil by ste však mali zohľadniť najmä na aké účely ho chcete používať a čo od neho očakávate. V prípade problémov s výberom najvhodnejšieho materiálu nás neváhajte kontaktovať, radi vám poradíme.

Chcete, aby ľudia vaše reklamné oblečenie radi nosili?
Pracovné oblečenie v zdravotníctve
akcia
API není nastaveno