Blog

Pracovné oblečenie v zdravotníctve

Zdravotníctvo, podobné ako mnohé ďalšie pracovné profesie má svoje zaužívané pravidlá a normy, ktorými sa zamestnanci riadia. Jednou z nich je práve štýl obliekania, ktoré zdravotnícky personál musí dodržiavať. Práve preto sa v zdravotníctve používa špecifický typ pracovného oblečenia.

Táto zaužívaná norma je bežná po celom svete už veľmi dlho a asi len ťažko by si niekto predstavil lekára alebo zdravotnú sestru bez typického bieleho oblečenia alebo plášťa. Takéto špecifické oblečenie má totiž v zdravotníckych zariadeniach veľký význam.

Význam pracovného oblečenia v zdravotníctve

Bledomodré pracovné oblečenie v zdravotníctve

Bledomodrá je jedna z klasických farieb používaných v zdravotníctve

Svoju úlohu pri výkone tohto povolania zohráva z veľkej časti psychológia. Keďže nemocnica je určená pre pacientov a starostlivosť o pacienta je vždy na prvom mieste, musí byť tomu prispôsobené aj oblečenie zdravotníckeho personálu. Oblečenie má totiž tendenciu vzbudzovať v ľuďoch určité pocity, pozitívne, ale aj negatívne. Práve tento malý psychologický fakt sa využíva pri voľbe zdravotníckeho oblečenia tak, aby pacientom navodili správne pocity.

Biele oblečenie, alebo oblečenie jemných farieb vo všeobecnosti vzbudzuje v pacientoch pocit čistoty a pokoja, čo je nesmierne dôležitý prvok pre správnu starostlivosť o pacienta. Taktiež prvotný dojem z lekára tu zohráva svoju úlohu. Ak má pacient z doktora dobrý prvotný dojem, je zvyčajne pokojnejší a menej vystresovaný, čo zohráva v starostlivosti o zdravie obrovskú úlohu.

Zdravotnícky personál sa musí vždy prezentovať ako bezchybne čistý a upravený a tomu musí zodpovedať aj nosené oblečenie. Jednoducho povedané, ľudia pracujúci v nemocniciach alebo zdravotných zariadeniach nesmú nikdy vystupovať z nečistom a neupravenom oblečení, pretože by na pacientov pôsobili negatívne. Práve preto má dnes takmer každá nemocnica svoje vlastné pravidlá a príkazy ohľadom štýlu obliekania zamestnancov, na ktoré sa kladie naozaj veľký dôraz.

Odlišovanie jednotlivých pracovných pozícií

Je nesmierne dôležité prispôsobiť jednotlivé oblečenie rôznym pracovným pozíciám v zdravotníctve. Doktori v nemocnici by mali mať jednoznačne biele nohavice, biele tričko alebo košeľu, prípadne biely plášť, ktorý však nesmie byť príliš dlhý, aby zbytočne neprekážal pri práci.

Zdravotné sestry a ostatný personál v nemocnici by mal mať oblečené veci jemných, nekrikľavých farieb, ako napríklad bledomodrá alebo bledozelená, aby bol ľahko rozpoznateľný. Nezdravotnícky personál zvyčajne nemusí mať tak jednoznačne a striktne zvolené oblečenie.

Správny materiál a účelovosť oblečenia

Samozrejme, podstatné je aj vybrať správny materiál na výrobu oblečenia. Ideálnou voľbou je v tomto prípade oblečenie z bavlny, pretože je veľmi lacné, pohodlné na nosenie, priedušné a tiež dobre vsakuje pot. Samozrejme netreba zabúdať na nevyhnutnú súčasť oblečenia v zdravotníctve, a to menovky. Najpohodlnejšie a najviac elegantné sú vyšívané menovky na prednej strane trička alebo košele, ktoré bývajú zvyčajne doplnené logom nemocnice.

Pri výbere oblečenia pre zdravotníkov je nutné klásť zvýšený dôraz aj na účelovosť. Oblečenie by malo poskytovať komfort, ale zároveň by malo zvyšovať efektivitu práce. Ako ideálne a v praxi osvedčené sa v tomto prípade javia napríklad zapínateľné, priestranné vrecká na nohaviciach, respektíve jedno menšie vrecko na košeli. Taktiež je nevyhnutné, aby nebolo oblečenie príliš voľné, pretože by značne obmedzovalo pri výkone práce.

Neváhajte sa na nás obrátiť

Ak máte záujem o oblečenie pre zdravotnícky personál, neváhajte a kontaktujte nás. Ponúkame vám z naozaj širokého výberu textilných výrobkov, materiálov a dizajnov tak, aby každý náš zákazník našiel to, čo potrebuje. Nezáväzne vám poradíme a pomôžeme s prípadným návrhom a výberom oblečenia.

 

Syntetické materiály a ich vlastnosti - polyester, nylon a elastan
Ako promovať svoju firmu pracovným oblečením?
akcia
API není nastaveno