Blog

Ultimátny návod ako udržať Vaše oblečenie stále krásné

Neexistuje nič krajšie ako keď si prvý krát oblečiete svoje vlastné tričká, ktoré ste si dali spraviť. Ak máte vlastnú značku oblečenia alebo firemné tričká, vždy je to ten napínavý moment ako odbalujete tričko, rozložíte ho, poobzeráte a niekedy aj (no len sa priznajte) aj ovoniate. Potom si ho oblečiete, cítite tú hebkosť a dokonca strih Vám dokonale sadol. Proste jedna báseň, trochu ho vynosíte a o dva dni putuje do práčky a potom…

 

A potom to začne, niečo sa stane a vy neviete čo, ale to čo Vám prišlo predvčerom už nieje také isté. Čo teraz ? Čas už nevrátite, preto je dobré sa z chýb poučiť a tu nastupuje náš Ultimátny návod ako udržiavať a čistiť Vaše oblečenie tak aby si zachovalo všetky svoje pôvodné parametre a kvalitu.

tričká

Pripravte ich pre pranie

Absolútne najhoršou vecou čo by ste mohli spraviť je hodiť všetky farby spoločne do práčky a nechať ich napospas osudu a dúfať, že sa to nejako spraví.

 

1.Roztriedte svoje oblečenie

Nestačí len podľa farby na bledé a tmavé ( hoci to je dobrý základ). Čo je, ale omnoho dôležitejšie je roztriedenie podľa tkaniny, textúry a stupňa nečistoty.

Zamyslite sa nad tým ako by tieto jednotlivé kúsky na seba vplývali ak by sa mali spoločne 2 hodiny prehadzovať v bubne práčky. Udržujte všetko s ťažkými textúrami, zipsami, veľkými gombíkmi čo najďalej od potlačených tričiek. Ok, ak tam je menšia potlač tak to je v poriadku, ale ak máte veľkú celopotlač cez celý chrbát a nasledujúce hodiny strávi v spoločnosti vybíjaných riflí v práčke tak sa niet čo čudovať ak sa potlač poškodí.

 

2.Tričká s potlačou vyvráťte na druhú stranu

Aj keď ste si ich už vytriedili na jednu kopu kde máte čisto tričká s potlačou tak napriek tomu to spravte. Trenie tričiek o seba im určite neprospieva. Každé tričko má rôznu farbu, technologický postup a jednotlivé zložky farieb sa môžu olupovať, lepiť, praskať.

Má to aj svoje opodstatnenie z hľadiska hygieny keďže sa potíme z vnútornej strany trička a tak sa ľahšie odstránia všetky pachy a nečistoty.

 

3.Zregulujte prací prášok

Silnejší koncentrát spôsobuje rýchlejšie opotrebenie tkaniny, a ničí všetky pozitívne vlastnosti samotnej látky. Veľmi často to spôsobuje to, že Vaše obľúbené tričko po vypratí začne rýchlo zapáchať. To spôsobujú už látky obsiahnuté v pracích práškoch, ak už to zničilo úplne základné vlastnosti oblečenia. Vyskúšajte, stačí Vám polovičná dávka pracieho prášku a o všetko ostatné sa postará samotný stroj. Konieckoncov vždy môžete ľahko pridať trochu prášku naviac ak by sa Vám to zdalo málo.

 

4.Pranie v  práčke za studena

Čím teplejšia voda, tým skorej sa opotrebuje Vaše oblečenie. Ak na tričku nie sú nejaké mimoriadne veľké mastné škvrny, tak nepotrebujete horúcu vodu. A to aj napriek tomu, že aj samotná značka odporúča prať pri určitej teplote. V súčasnosti existujú aj špecializované pracie prášky určené pre studenú vodu.

5.Budte jemný

Nie toto neni manželská rada. Ale tak ako pri studenej vode tak aj tu platí, že najsilnejší program je naozaj nutný iba pre tie najšpinavšie veci. Každý silný program doplnený o horúcu vodu a silný koncentrát ničí Váš odev.

 

Sušenie

Vytiahnúť oblečenie z práčky a hodiť do sušičky a nastaviť najvyšiu teplotu nech je všetko pekne rýchlo suché….Tak to je to najhoršie čo môžete spraviť.

6.Použite najnižšiu teplotu

Ak nieste v úplnom časovom sklze, tak určite použite najnižšiu teplotu. Je to prirodzenejší proces sušenia pre tkaninu než náhle návalové teplo.

Teplo zintenzívňuje zápach, takže ak sa nejaký objavil tak je dosť možné, že po “upečení” oblečenia sa objaví zase.

Následná starostlivosť

 

7.Žehlenie

Potlačené veci žehlíme VŽDY prevrátené a po potlačenej oblasti prejdeme s čo najmenšou teplotou, radšej trochu viac pritlačiť ako pripáliť prípadne rozpustiť farby.

Teplo je najväčší nepriateľ všetkých potlačí.

 

8.Uloženie

Rovnomerne poskladané a ožehľené tričká sú omnoho lepšie než zavesenie na vešiak. Pretože gravitácia postupne aj keď pomaly, ale isto ťahá dolu tkaninu.

Ak máte, ale takto dlhodobo zavesené oblečenie z času na čas ho poprehadzujte.

 

Udržiavajte optimálnu kvalitu

Už ste odborník na starostlivosť o textil, viete ako ho oprať ako ožehliť a uskladniť. Nenechajte preto malé potvory ako sú moly aby Vám zničili Vašu snahu. V drogériách sú dostať prostriedky proti moliam, škodlivému hmyzu, ktoré môžete umiestniť do Vašeho šatníka.

Tak isto ako živé tvory, tak aj šaty potrebujú trochu dýchať a preto zabezpečte aby Vaše oblečenie bolo vždy v tmavom a suchom prostredí, ktoré viete vyvetrať.

Pretože ani priame slnko a vlhkosť rozhodne nie sú priatelia pre naše kúsky.

 

Teraz keď už viete ako sa s láskou starať o oblečenie, čo takto si spraviť vlastnú značku oblečenia alebo Vaše nové firemné tričká ? Radi Vám pomôžeme napíšte nám.

Koniec športovým dresom tak ako ich poznáme ? Na scénu prichádzajú SMART dresy
7 najväčších mýtov pri výrobe vlastného firemného oblečenia
akcia
API není nastaveno